Με τα μπαράζ ανόδου συνεχίζεται η Γ΄ Κατηγορία ΕΠΣΑ

Τρίτη 5 Μαρτίου 2019

Με τους αγώνες της 14ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο η κανονική περίοδος στους δυο ομίλους του πρωταθλήματος της Γ΄ Κατηγορίας ΕΠΣΑ, με τον Άρη Αιτωλικού και τον Παναμβρακικό Μπούκας να αναδεικνύονται πρωταθλητές και να κερδίζουν απ΄ ευθείας την άνοδό τους στη Β΄ Κατηγορία του νομού μας.

Ο ΠΑΟΚ Καλυβίων που συμμετείχε στον 2ο όμιλο της κατηγορίας αυτής, πραγματοποίησε φιλότιμη προσπάθεια με τη νεανική ομάδα του, αποκομίζοντας ωφέλιμες εμπειρίες για την επόμενη χρονιά όπου θα αγωνίζεται ξανά στην ίδια κατηγορία.

Δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων και τις βαθμολογίες των ομίλων, καθώς και τους αγώνες για τα μπαράζ ανόδου (play-offs) που ακολουθούν στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος της Γ΄ Κατηγορίας ΕΠΣΑ:

Γ' Κατηγορία

14η αγωνιστική, 1ος όμιλος (03-03-2019)

ΑΕ Λεσινίου - Αρης Αιτωλικού      2-0

Δόξα Αιτωλικού - Απόλλων Μαγούλας    1-1

Αχελώος Νεοχωρίου - ΑΕ Χρυσοβίτσας   1-2

Θύελλα Αγίου Ανδρέα (ρεπό)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ           31      ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

2. ΔΟΞΑ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ           23      PLAY-OFFS

3. ΑΕ ΛΕΣΙΝΙΟΥ                 21      PLAY-OFFS

4. ΑΠΟΛΛΩΝ ΜΑΓΟΥΛΑΣ     17     

5. ΘΥΕΛΛΑ ΑΓ. ΑΝΔΡΕΑ      14     

6. ΑΧΕΛΩΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ    7       

7. ΑΕ ΧΡΥΣΟΒΙΤΣΑΣ           4       

 ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                

 

14η αγωνιστική, 2ος όμιλος (02/03/2019)

Άρης Λεπενούς - Α.Ο. Ίναχος Βάλτου     7-1

ΑΜΕΣ Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ Καλυβίων      0-3 α.α

Α.Ο. Παναμβρακικός - Αναγέννηση Ρίγανης     4-1

Αναγέννηση Θέρμου - Χρ. Αστ. Παντάνασσας   0-3 α.α

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΑΟ ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ      35      ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

2. ΑΡΗΣ ΛΕΠΕΝΟΥΣ           32      PLAY-OFFS

3. ΧΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΝΤ/ΣΑΣ          27      PLAY-OFFS

4. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΡΙΓΑΝΗ              18     

5. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ            17     

6. ΑΟ ΙΝΑΧΟΣ ΒΑΛΤΟΥ                 15     

7. ΠΑΟΚ ΚΑΛΥΒΙΩΝ            7       

8. ΑΜΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ   -9      

 ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                

 

Τι προβλέπει η προκήρυξη του πρωταθλήματος

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Στην Β’ κατηγορία θα ανέλθουν 3 σωματεία, ως εξής:

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων και στους δύο γύρους του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας, το πρώτο σωματείο κάθε ομίλου ανέρχεται απευθείας στην Β’ κατηγορία (2 σωματεία).

Τα επόμενα 2 σωματεία κάθε ομίλου, δηλαδή αυτά που θα καταλάβουν την 2η και 3η θέση, θα αγωνιστούν σε αγώνες play-offs 4 αγωνιστικών με τα αντίστοιχα σωματεία του άλλου ομίλου, μεταφέροντας ταυτόχρονα την βαθμολογία των μεταξύ τους αγώνων της κανονικής περιόδου στο νέο πρωτάθλημα. Δηλαδή, θα γίνει βαθμολογία μεταξύ των 2 ομάδων κάθε ομίλου στους μεταξύ των 2 αυτών ομάδων αγώνες.

Το 1ο  σωματείο του νέου πρωταθλήματος θα ανέλθει στην Β’ κατηγορία.

Η βαθμολογία στο νέο αυτό πρωτάθλημα, θα γίνεται βάσει του άρθρου 20 του Κ.Α.Π. και σ’ αυτή θα συμπεριλαμβάνονται και οι αγώνες της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων του ίδιου ομίλου, ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων διαφορετικών ομίλων οι αγώνες των play-offs.

Εάν ισοβαθμήσουν 3 ή περισσότερες ομάδες θα συμπεριλαμβάνονται οι αγώνες τόσο της κανονικής περιόδου, όσο και των αγώνων play-offs.

Αν στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος (1η φάση) υπάρχει ισοβαθμία 2 ή 3 ομάδων θα ισχύει το άρθρο 20 του Κ.Α.Π.

Τις επόμενες ημέρες θα οριστούν τα μπαράζ ανόδου και το πρόγραμμα αυτών, οι οποίοι πρόκειται να ξεκινήσουν 16 & 17 Μαρτίου.

Να θυμίσουμε ότι, ο Άρης Λεπενούς και η Δόξα Αιτωλικού θα ξεκινήσουν με 4 βαθμούς η κάθε μία και από έναν βαθμό, ο Χρυσός Αστέρας Παντάνασσας και η Α.Ε Λεσινίου.

Οι αγώνες play-offs της 2ης φάσης θα διενεργηθούν ως εξής:

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΝΤ/ΣΑΣ - ΑΕ ΛΕΣΙΝΙΟΥ

ΑΡΗΣ ΛΕΠΕΝΟΥΣ - ΔΟΞΑ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  

ΔΟΞΑ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ - ΧΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΝΤ/ΣΑΣ

ΑΕ ΛΕΣΙΝΙΟΥ - ΑΡΗΣ ΛΕΠΕΝΟΥΣ

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕ ΛΕΣΙΝΙΟΥ - ΧΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΝΤ/ΣΑΣ

ΔΟΞΑ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ - ΑΡΗΣ ΛΕΠΕΝΟΥΣ

 

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΝΤ/ΣΑΣ - ΔΟΞΑ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ

ΑΡΗΣ ΛΕΠΕΝΟΥΣ - ΑΕ ΛΕΣΙΝΙΟΥ

Στην περίπτωση που από τη Γ’ Εθνική κατηγορία, δεν υποβιβαστεί κανένα σωματείο μας, τότε στην Β’ κατηγορία θα ανέλθει και το 2ο σωματείο των αγώνων play-offs.

 

ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Α. ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Ο πρωταθλητής της Α’ κατηγορίας ανέρχεται στη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Από την Β’ στην Α’ κατηγορία θα ανέλθουν 3 σωματεία και από την Γ’ στην Β’ κατηγορία, θα ανέλθουν 3 σωματεία.

Β. ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Από την Α’ στην Β’ κατηγορία, υποβιβάζονται 4 σωματεία και από την Β’ στη Γ’ κατηγορία υποβιβάζονται 4 σωματεία.