Αποτελέσματα και βαθμολογία Γ΄ κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Α

Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2019

Δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Αιτωλ/νίας, οι ομάδες  του Άρη Αιτωλικού και του Α.Ο Παναμβρακικού ¨πανηγυρίζουν¨ την πρωτιά στους ομίλους τους που οδηγεί και μαθηματικά πλέον στην απ΄ ευθείας άνοδό τους στη Β΄ Κατηγορία.

Αντίστοιχα η νεανική και άπειρη ομάδα του ΠΑΟΚ Καλυβίων, θα αγωνιστεί και την επόμενη χρονιά στην Γ΄ Κατηγορία, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι, κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος έκανε αρκετά καλή προσπάθεια, οι νεαροί παίκτες πήραν εμπειρίες και χρόνο συμμετοχής, στοιχεία χρήσιμα και ωφέλιμα για τη συνέχεια…

Όπως αναφέραμε και στην αρχή, με βάση τα αποτελέσματα του περασμένου σαββατοκύριακου (16/17-02-2019) η ομάδα του Άρη Αιτωλικού με τη νίκη του επί του Απόλλωνα Μαγούλας με 3-0, κατακτά μαθηματικά το πρωτάθλημα στον 1ο  όμιλο της Γ΄ κατηγορίας.

Επίσης στον 2ο όμιλο, ο πρωτοπόρος Α.Ο. Παναμβρακικός έχει τον πρώτο λόγο για το πρωτάθλημα, μετά τη σημαντική νίκη που πέτυχε με 3-2  επί του Άρη Λεπενούς. (Πάντως ακόμη και σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ των δυο ομάδων, η ομάδα της Μπούκας πλεονεκτεί λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων).

Τις δυο αγωνιστικές που απομένουν ο Α.Ο. Παναμβρακικός παίζει εκτός με τον Ίναχο Βάλτου και εντός με την Αναγέννηση Ρίγανης.

Ο Άρης Λεπενούς παίζει εκτός με την Αναγέννηση Θέρμου και εντός με τον Ίναχο Βάλτου.

Αποτελέσματα Γ' Κατηγορίας (12η αγωνιστική) 

1ος Όμιλος

Α.Ε. Λεσινίου - Θύελλα Αγίου Ανδρέα    2-2

Άρης Αιτωλικού - Απόλλων Μαγούλας    3-0

Αχελώος Νεοχωρίου - Δόξα Αιτωλικού   0-5

Α.Ε. Χρυσοβίτσας (Ρεπό)

 

2ος Όμιλος

ΠΑΟΚ Καλυβίων - Α.Ο. Ίναχος Βάλτου    0-2

ΑΜΕΣ Ολυμπιακός - Αναγέννηση Θέρμου         1-6

Αναγέννηση Ρίγανης - Χρ. Αστ. Παντάνασσας   1-2

Α.Ο. Παναμβρακικός - Αρης Λεπενούς    3-2

 

Βαθμολογία 1ου Ομίλου

1. ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 28

2. ΔΟΞΑ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 21

3. Α.Ε. ΛΕΣΙΝΙΟΥ 18

4. ΑΠΟΛΛΩΝ ΜΑΓΟΥΛΑΣ 13

5. ΘΥΕΛΛΑ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ  13

6. ΑΧΕΛΩΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ  7

7. Α.Ε. ΧΡΥΣΟΒΙΤΣΑΣ  1

 

2ος Όμιλος

1. Α.Ο. ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ 32

2. ΑΡΗΣ ΛΕΠΕΝΟΥΣ 26

3. ΧΡ. ΑΣΤ. ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑΣ 21

4. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ 20

5. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΡΙΓΑΝΗΣ 15

6. Α.Ο. ΙΝΑΧΟΣ ΒΑΛΤΟΥ 12

7. ΠΑΟΚ ΚΑΛΥΒΙΩΝ  4

8. ΑΜΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ -3