Με επιτυχία διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου  Κ15 & Κ17, στη λίμνη Στράτου και Αστακό

Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 2023

Οι καλές καιρικές συνθήκες και οι φυσικές ομορφιές του Νομού Αιτωλοακαρνανίας, μαζί με τις πολύ καλές καιρικές συνθήκες που επικράτησαν, ήταν κάποια από τα στοιχεία επιτυχίας της διοργάνωσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Δρόμου Κ15 & Κ17 που πραγματοποιήθηκε 1-3 Σεπτεμβρίου, στο Ματσούκι και την πόλη του Αστακού.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα διοργάνωσαν η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας με την υποστήριξη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος,  του Δήμου Αγρινίου και του Δήμου Ξηρόμερου.

Οι μέρες του Σαββάτου & της Κυριακής ήταν αφιερωμένες στο φανταστικό αγώνισμα της Ποδηλασίας Δρόμου Αντοχής, επί δημοσίας οδού!

Φανταστικούς αγώνες έκαναν και οι Κορασίδες και οι Παγκορασίδες, οι οποίες χάρισαν πλούσιο θέαμα και αδρεναλίνη σε όλους όσους παρακολούθησαν από κοντά τις προσπάθειές τους.

Αποτελέσματα τριών πρώτων αθλητών/τριών

Στην Κατηγορία των Παγκορασίδων είχαμε την εξής κατάταξη των τριών πρώτων αθλητριών:

3ος ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΣΚ ΑΛΦΑ

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες που ανέβηκαν στο βάθρο, και στέφθηκαν Πρωταθλητές, σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν και στα δύο αγωνίσματα του Πανελληνίου, και σε όλους τους συνοδούς – Γονείς -Προπονητές που στάθηκαν στο πλευρό των ομάδων τους από όλη την Ελλάδα!

Αποτελέσματα Πανελληνίου Πρωταθλήματος Δρόμου, Ατομικής Χρονομέτρησης

Δείτε τα πλήρη αποτελέσματα της 1ης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Δρόμου των κατηγοριών: Παίδων-Κορασίδων-Παμπαίδων- Παγκορασίδων στο αγώνισμα Ατομικής Χρονομέτρησης που έγινε στη λίμνη Στράτου και το Ματσούκι Αγρινίου.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε ο αθλητής του Γ.Σ. ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Λιαδής Χαρίλαος με χρόνο 00:12:04.13 στη 2η θέση τερμάτισε ο Νόβας Αναστάσιος του Π.Ο.Ρ ΡΟΔΗΛΙΟΣ με χρόνο 00:12:15.11, και τρίτος ο αθλητής του Π.Α.Σ. ΟΔΥΣΣΕΑΣ Φωτεινόπουλος Άγγελος με χρόνο 00:12:30.13.

Στην κατηγορία των Παγκορασίδων επεκράτησαν οι αθλήτριες της Τοπικής Δωδεκανήσων, οι οποίες έφεραν τους καλύτερους χρόνους. Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε η αθλήτρια του Π.Ο. ΚΩ Μορεττο Σοφία με χρόνο00:14:15.06. Στην 2η θέση τερμάτισε η αθλήτρια Αλευράκη Αγγελική από τον ΚΩΑΚ Ο.Π. με χρόνο 00:14:23.07. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η αθλήτρια Μπέντα Βασιλική του Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ με χρόνο 00:14:25.84.

Στην κατηγορία των Κορασίδων, Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε η Ειρήνη Παπαδημητρίου -Σταμπόρη, από τον Π.Ο.Ρ ΡΟΔΗΛΙΟΣ με χρόνο 00:13:09:16 πραγματοποιώντας πολύ δυνατό αγώνα. Στην 2η θέση τερμάτισε η αθλήτρια Κασκάνη Ελένη από τον ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ με χρόνο  00:13:30.15. Τρίτη τερμάτισε η αθλήτρια του ΠΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Ρομποτού Γεωργία με χρόνο 00:13:55:90.

Στην κατηγορία Παίδων η οποία όπως φάνηκε είχε μεγάλο ανταγωνισμό, Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε ο αργυρός Βαλκανιονίκης Τιμόθεος Σιφουνιός του ΚΩΑΚ Ο.Π.  με χρόνο 00:16:47.69, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση. Στην 2η θέση τερμάτισε ο Γεωργουσάκης Νικόλαος από τον Α.Ο. ΚΥΔΩΝ με χρόνο 00:17:17.94. Τρίτος τερμάτισε ο αθλητής Αποστολόπουλος Ελευθέριος από τη Η ΠΡΟΟΔΟΣ Α.Σ.Ν ΒΟΥΤ με χρόνο 00:17:24:95.

Tο γραφείο Τύπου της Ε.Ο.Π ευχαριστεί τον Φωτογράφο Νάσο Τριανταφύλλου για τις Photos  που παραχώρησε για δημοσίευση: © 2023 Nassos Triantafyllou